1 Haziran 2017 Perşembe

Mayıs Ayında Okuduklarım


Herkese merhaba! Nisan Ayık okuduklarım yazısı biraz gecikse de, Mayıs'ın yazısını geciktirmemeye çalıştım. Araya sıkıştırdım.

Mayıs'ta toplam 9 kitap okumuşum, genel olarak güzel bir ay olsa da hala 2017 Okuma Hedefi'min 6 kitap gerisindeyim.

Neyse Mayıs'ta okuduklarıma gelecek olursak;


1. Warcraft - Ejderhanın Günü - Richard A. Knaak

Warcraft oynamadım, sanırım filmi de var onu da izlemedim ama fantastik kitaplardan ve ejderhalardan hoşlandığım için kitabı okudum. Elfler, büyücüler, ejderhalar.. bir çok farklı ırkı bir arada toplayan bir evrende geçen bir kitap. Kolay okunan güzel bir kitap, sayfalar ilerledikçe kitap güzelleşti. Genel olarak fantastik kurgunun bir çok klişesini içinde barındırsa da ortaya hoş bir kitap çıkmış, devam kitapları Türkiye'de çıkacak mı bilmiyorum ama çıkarsa okurum. Fantastik kurgu sevenlerin zevk alacağı bir kitap.

Puanım: 3.5/52.Karanlığın Sol Eli - Ursula K. Le Guin

Sanırım bu kitap benim için yanlış zamana denk geldi, okurken biraz sıkıldım açıkçası. Yazarın kurduğu dünya oldukça ilginç, çift cinsiyetli insanların olduğu farklı bir evren. Yazar tüm kitaplarında olduğu gibi bunda da yönetim şekilleri, cinsiyet ayrımı gibi konulara değişmişti, kitabın bu yönünü sevsem de içinde fazla politika barındırıyordu ve ben daha tam adapte olamadan kitap bitti.
Genel olarak sevsem de yanlış zamanda okuduğumu düşündüğüm için çok net bir fikrim yok.

Puanım: 3/53. Ses ve Öfke - William Faulkner

Dili ve kurgusu ile alışıldığın oldukça dışında bir kitap. Yazarın kendine has tarzı kitabın her satırında kendini hissettiriyordu. Olaylar ve karakterler arası geçişte zaman zaman kitaptan koptuğum oldu, özellikle de karakterlerin kimliklerine alışma süreci biraz uzun sürdü, bu benden mi kaynaklandı tam anlamadım. Farklı karakterlerin gözünden bir ailenin öyküsünü okuyor ve yaşadıklarına tanık oluyoruz. Karakterler oldukça çarpıcı ve ilgi çekiciydi. Kitapla ilgili çok net bir düşüncem yok yer yer sevdim, yer yer koptum bu yüzden puan vermeyi düşünmüyorum.

Puanım: Yok4.Kan Yemini - Brian McClellan

Kitap klasik fantastik kurgu eserlerinden biraz ayrılıyor, genelde bu türde barutlu silahlar pek bulunmaz, ama bu yazar hem barutlu silahları hem de büyüyü dahil ederek zor bir işe kalkışmış. Yazarın oluşturduğu büyü sistemini çok sevdim, birbirinden farklı çalışan bir kaç büyü sistemi var ve hepsi birbiri ile bir noktada hem etkileşiyor hemde birbirinden ayrılıyor, diğer kitaplarda bunu daha net anlayacağımızı düşünüyorum.
Kitap bir çok şeyi bir arada içinde barındırıyor aslında, politika, polisiye, büyü sistemleri, macera, ateşli silahlar.. Kitabın bu yönlerini çok sevdim, hatta genel olarak beklediğimden daha iyi çıktı. Yazar ortaya güzel bir kurgu çıkarmış, güçlü karakterleri ve karakterlerinde iyi hikayeleri var. Yazar olayları uzun uzun anlatmıyor ya da sizi bekletmiyor, bir türlü bitmeyen uzun dövüş sahneleri yok bu kitabın büyük artılarından biriydi bence. 
Hikayesi ve çıkış noktası ile kitap çok güzel ancak kurgusu ve anlatımı ile yazarın acemiliğini belli ediyor, giriş kitabı olarak seri için çok güçlü bir kitap olsa da yazarın kat etmesi gereken çok yol var. Diğer kitaplarının daha iyi olacağına eminim ve serinin diğer kitaplarını da merak ediyorum, çok bekletmeden çıksa.

Puanım: 4/5


5. Perili Ev - Charles Dickens

Yazarın kendi hayatından etkilenerek yazdığı öykü tarzında bir oturuşta okunabilecek hoş bir kitap. Klasik perili ev hikayelerinden ayrılan pek bir yönü yok ama yazarın kalemi kitabı okumak için iyi bir etken. Yine de kitap ne güzel ne kötü denebilecek orta kıvamda bir eser.
Puanım: 3/5


6. Gurmenin Son Yemeği - Muriel Barbery 

Kirpinin Zarafeti’ne bayıldıktan sonra yazarın bu kitabını da okumaya karar verdim. Yazar son günlerini yaşayan dünyanın en ünlü gurmesinin son günlerini, kendi gözünden ve hayatındaki diğer insanların gözünden okura aktarıyor. Kitabı okurken yemek yemenin benim bilmediğim apayrı bir boyutu olduğunu fark ettim, benim için yemek yaşamamızı sağlayan mecburi bir ihtiyaçken kitaptaki karakterler sayesinde bunun bambaşka bir dal olduğunu gördüm, -tabi görüşüm hala aynen devam ediyor, yemek bizi yaşama bağlayan bir araç sadece. :D
Genel olarak güzel bir kitap olsa da istediğimi bulamadım, yazar Kirpinin Zarafeti ile beklentimi çok yükseltmişti, ondan daha iyi bir şeyler bekliyordum. 
Puanım: 3/5


7. Kül Dağındaki Kütüphane - Scott Hawkins 

Kitabın ismi beni çekmişti, bir yorumda da oldukça farklı bir kitap olduğunu okuyunca merak edip listeme eklemiştim. Kitap okuduğum bir çok kitaptan farklı gerçekten de. Fantastik ögelerle donatılmış olsa da kitabı okurken fantastik bir şeyler okuyor gibi hissetmiyorsunuz, kitabın tarzı, büyü olmayan büyü sistemi ve özgün karakterleri bir araya gelince ortaya okuması çok zevkli bir eser çıkmış. Tüm bunların yanında yazar olay örgüsünü de gayet başarılı bir şekilde kurgulamış ve sizi yer yer şaşırtmayı da ihmal etmiyor. İçeriğiyle, diliyle ve karakterleriyle oldukça hoş ve başarılı bir kitap olmuş, yazarın tarzını sevdim, böyle farklı şeyler okumak insana iyi geliyor. Mükemmel bir kitap olmasa da, sizi kendine aşık etmese de farklı lezzetler arayanlar için oldukça iyi bir tercih olacaktır.
Puanım: 4/5


8. Ütopya - Thomas More

Uzun zamandır okumayı istediğim ama nihayet vakit bulabildiğim, mükemmel bir baş yapıt Ütopya. Özellikle de yazıldığı zamanı (1516) düşünürsek. Bugün bile güncelliğini koruyan, insanın ufkunu açan ve düşünmeye sevk eden bir kitap. More, Avrupa ve dünyadaki siyasi yapıyı, genel adaletsizliği ve sorunları inceledikten sonra Ütopya adası ile de bu sorunlara gayet incelikli, zekice düşünülmüş çözümler sunuyor. O
kurken insanın zihni boş duramıyor, More sizi her satırda düşünmeye teşvik ediyor, her satırda ona katılmasanız bile onun gösterdiği sorunlar ve çözümler ile kendi bilgi ve görüşlerinizi bir araya getirerek kendi düşüncenizi oluşturuyorsunuz. 
Kesinlikle okunması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum, More ortaya çok iyi bir şaheser çıkarmış ve satır aralarında bir çok şey gizli, bir kaç kez okunsa daha iyi olur gibi. 

Puanım: 4.5/5


9. Bir Kadının Yaşamından 24 Saat - Bir Yüreğin Ölümü - Stefan Zweig

Bu kitabı çok uzun zamandır merak ediyordum, nihayet okuyabildim. İnsan Zweig  okurken bir başka hissediyor. Onun insan ruhunu irdeleyen en dip köşelerine girmesi ve bunu büyülü bir dille anlatması onu eşsiz kılan özelliklerinden, bu kitapta da yine bu özellikleri ile karşılaşıyorsunuz.
Bir Kadının Yaşamından 24 Saat'i sevdim ama istediğimi tam anlamıyla bulamadım, sanırım beklentim çok yükselmişti. Okurken aklım ister istemez Dostoyevski'nin Kumarbaz'ına gidip durdu. 
Bir Yüreğin Ölümü'nü çok naif buldum, bir babanın, bir yüreğin kısa zaman içinde nasıl çökebileceğini, ruhsal yıkımın insanda nasıl büyük bir etki bıraktığını çok güzel aktarmış yazar.
Zweig'ın sevdiğim eserlerinden bir tık geride kaldığı için 3.5 verdim.

Puanım: 3.5/5

Benim Mayıs ayım genel olarak güzel geçti, ya sizinki?

26 yorum:

 1. Güzel kitaplar.Mayıs güzel geçmiş.Darısı haziranın başına.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, umarım Haziran daha iyi olur hepimiz için. :))

   Sil
 2. Mayıs baya güzel geçmiş. Not edilesi kitaplar okumuşsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, bende memnunum güzel kitaplar tanıdım. :)

   Sil
 3. ne kadar çok kitap okumuşsun maşallah :)

  YanıtlaSil
 4. Oldukça dolu bir Mayıs geçirmişsiniz, devamını dilerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, umarım hepimiz için güzel aylar olur gelecekteki aylar. :))

   Sil
 5. Bir Kadının Yaşamından 24 Saat'i bende yakın zamanda okumayı düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 6. Ben de Zweig'in bu kitabını merak ediyordum ama 3,5 almış sizden acaba mı diye düşündürdü şimdi beni :/ Maşallah çok iyi okumuşsunuz. Ben mayısı 3 kitapla bitirdim buna da şükürler olsun diyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap kesinlikle kötü değil, sadece Zweig'ın diğer çok güzel kitaplarından bir tık geride kaldığı için bu puanı verdim. Yoksa kendi içinde çok hoş bir kitap. :)
   Teşekkür ederim, kitap okumaya mümkün olduğunca çok zaman ayırmaya çalışıyorum. :)

   Sil
 7. Süpersin Esmacım, harika kitaplar :). İçlerinde okumak istediklerim de var merak ettiklerim de oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler.^^ Güzel kitaplar okudum Mayıs'ta, sende okur ve seversin umarım :)

   Sil
 8. Ütopya'yla Ses ve Öfke benim de merak ettiklerimden. Benze 9 kitap gayet başarılı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, 9 kitap genel anlamda başarılı gibi olsa da okuma hedefimden çok gerideyim yaa. :D

   Sil
 9. Ütopya'yı okuduğumda bir dönem etkisinde kalmış, üzerinde hep düşünmüştüm :)) Kül Dağındaki Kütüphane'yi nedense ben sevememiştim.
  Dolu dolu bir ay olmuş :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, hoş bir ay oldu gerçekten. :)
   Evet, Ütopya çok etkileyici bir kitap gerçekten. Kül Dağındaki Kütüphane mükemmel bir kitap olmasa da farklı bir tarafı vardı, hoşuma gitti benim. :)

   Sil
 10. Ne güzel tek bir türe bağlı kalmayıp her türden kitap okumuşsun. Yelpazesi böyle geniş olan okurları seviyorum :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürlerr. ^^ Tek türe bağlı kalmayı sevmiyorum, yelpazeyi geniş tutmak çok iyi oluyor. :))

   Sil
 11. Evet mayıs sizin için oldukça verimli geçmiş, kitapların hemen hepsi ağır ve önemli kitaplar, klasikler ağırlıkta:) Ses ve Öfke beni çok etkilemişti, Karanlığın Sol Eli'ni okumak istiyorum uzun zamandır, Ütopya neredeyse kült bir kitap diyebiliriz:) küldağı'ndaki kütüphane ve gurmenin son yemeği merak ettiklerim oldu, keyifli okumalar dilerim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, iyi bir ay oldu gerçekten. :) Karanlığın Sol Eli'ni bende uzun zaman beklettim ama hoş bir kitap, yazar yine kendi tarzında dokumuş hikayeyi. :)
   Ütopya kült olmayı sonuna kadar hak eden bir kitap bence. :)))
   Kül Dağındaki Kütüphane ve Gurmenin Son Yemeği de hoş kitaplar, umarım hoşuna gider. :)

   Sil
 12. Mayıs bereketli geçmiş darısı başıma olsun bıraktım saldım iyicene :)))) en bol okumalar olsun Esma :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, hepimize. :)) Haziran'da bende pek iyi ilerleyemiyorum sonradan toparlarm umarım ya. :)

   Sil
 13. Kül dağındaki kütüphaneyi okuyacağım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş, sakin bir kitap. Aksiyon bekleme ama sadece sona doğru biraz var. Seversin umarım. :)

   Sil