30 Ağustos 2015 Pazar

Kralların Yolu (Fırtınaışığı Arşivi #1) - Brandon Sanderson | Kitap Yorumu
Orijinal Adı: The Way of Kings
Seri: The Stormlight Archive #1
Yayınevi: Akılçelen Kitaplar
Sayfa Sayısı: 912
Baskı Yılı: 2014
Goodreads Puanı: 4,61 (104,061)
Benim Puanım: 5/5

   Bazı kitaplar vardır onun dünyasına girersiniz ve orada kalırsınız. Kralların Yolu'da benim için öyle, ben artık Roshar'dayım, ben o hikayenin bir parçasıyım.
  Brandon Sanderson'ın okuduğum ilk kitabıydı. Müthişti, harikaydı, çok etkilendim. Yazarın kurgusu, anlatımı, dünyası, dili her şeyi mükemmeldi. Kitaba başlamadan önce güzel bir roman okuyacağımı düşünüyordum ama bu kadarını beklemiyordum. Yazar her şey öyle güzel kurgulamış ve aktarmış ki! Okurken hayran kalıyorsunuz. Kitabı biraz yavaş okudum, hemen bitsin istemedim, o dünyada daha çok kalmak istedim.
  Kitap 4 ana karakterin çevresindeki olayları konu alıyor. Kaladin, Shallan, Dalinar ve Szeth. Kitap genel olarak Harap Ovalardaki savaş ve Shallan'ın alim olmak için aldığı eğitimi konu alıyor. Fazla ayrıntıya girmek istemiyorum, spoiler vermemek zor olacak.

  Kitaptaki karakterler çok başarılıydı, bir çoğunu çok sevdim bazılarından çok nefret ettim :D Dipnot: Syl en sevdiğim karakterlerden, çok tatlı :) 
Kitap okurken ihanetler, savaşlar, ölümler eskisi kadar etkilemiyor beni okuya okuya alıştım galiba fakat Sanderson etkilenmemi sağladı, bazı sayfaları dehşet ve öfkeyle okudum. Böyle hissetmek güzeldi, bu kesinlikle yazarın başarısı.
  Kitabın konusu çok güzel yazar anlatımıyla da bu türdeki kitaplardan çok ayrı bir yere koyuyor. Giriş kitabı olmasına rağmen dolu dolu geçti, 900 sayfanın hakkını verdi. Diğer kitaplarda daha çok aksiyon olacak gibi.

  
  Kitabın içerisinde farklı yaratık, hayvan ve bitkiler vardı ve bunların çizimleri de kitapta yer alıyordu, bu benim çok hoşuma gitti. Daha önce içinde böyle çizimlerin yer aldığı bir kitap okumamıştım, bu türde genle olarak harita veriliyor ve bırakılıyordu, böylesi çok güzel olmuş.


  Buz ve Ateş'in Şarkısı'na benziyor ama dünyası onunkinden kesinlikle çok daha farklı ve orijinal. Favori fantastik kurgu serim oldu, serinin tek kötü yanı diğer kitapların çıkmamış olması. İkinci kitap ne zaman Türkçe'ye çevrilir bilmiyorum ama beklemek istemiyorum, bir an önce çıksın. 

 Kitabı çok beğendim, mutlaka okumalısınız. Kalınlığı gözünüzü korkutabilir ama buna değecek. Kitap bittikten sonra keşke biraz daha olsaydı diyorsunuz.
  5 puan az 6 puan verebilir miyim?   Puanım:
Son olarak kitapta çok güzel alıntılar vardı, bakmak isterseniz tıklayın :)

1 yorum:

  1. Ben de 6 puan vermek istedim şuan 5 üzerinden 😂 neden benim de aklıma gelmedi. 😂 ben de yazısını yazdım bakmak isterseniz ayrıca yarın yeni kitabı çıkıyoor. 😊

    YanıtlayınSil