5 Ağustos 2016 Cuma

Olmak Cesareti - Kemal Sayar | Kitap Yorumu

Orijinal Adı: Olmak Cesareti
Seri: Yok
Yayınevi: Kapı Yayınları
Sayfa Sayısı: 264
Baskı Yılı: 2016


Arka Kapak Yazısı

Olmak cesareti, insanın maske takmadan,
“mış gibi” yapmadan, kendi çıplak varoluşuyla, nerede durduğunu, nereye ait olduğunu, nasıl bir dünya tasavvur ettiğini, hiç gizlemeden, utanıp sıkılmadan gösterebilmesi demektir! Korkmadan “Hayır!” diyebilmek, boyun eğmeden dik durabilmek, tahakküme karşı durma cesaretidir.
Bize kendi aklını vasi tayin etmek isteyenlere karşı “Hayır, ben kendi aklımla mesudum, senin aklına ihtiyaç duymuyorum!” diyebilmektir.
Hakikat ve hakikilik, cesaret istiyor.
Kemal Sayar, zamanın ötesine konuştuğu
yazılarıyla bize bunu hatırlatıyor.


Bir kaygı döneminden geçiyoruz, ama etrafımızda olan bitenleri, kendi içimizde olan bitenleri dikkatle izliyoruz. Böylesi dönemlerde kendi içimizdeki boşluktan aşağı bakabilmek nasıl da
önem kazanıyor! Milletçe, “olmak”
cesaretini göstermemiz gerekiyor.

Yorum

  Olmak Cesareti, ilk olarak 2013 yılında yayınlanmış ve 2016 Haziran'da da genişletilerek Kapı Yayınları tarafından basılmış. Ben genişletilmiş baskıyı seçerek Kapı Yayınları'ndan çıkan baskısını aldım ve okudum. Kitaptan önce şuna değinmek isterim, yazarın Kapı Yayınları tarafından basılan kitaplarının kapakları çok hoşuma gidiyor, kitaplıkta yan yana dururken çok güzel görüntü sergiliyorlar. :)

  Tabii bir kitap dışı değil içi için okunur, kitabın içeriğine gelecek olursak Sayar yine kendine has üslubu ile kaleme almış ve içinde hayattan bir çok şey barındırıyor, ağırlıklı olarak da kendiliğimizle ve biz olmamızla ilgili bölümler yer alıyor. Kitabı okurken hayatınıza ve kendinize göz atarsanız eğer, yazarın kitapta bahsettiği gibi bundan kaçmak yerine kendinizle yüzleşmeye başlarsanız aslında günlük hayatın karmaşası içinde ne kadar çok şeyi gözden kaçırdığınızı anlıyorsunuz.  Kitabı okudukça kitabın isminin ne kadar güzel olduğunu anladım, gerçekten olmak cesaret isteyen bir şey, insanın kendisi olması -gerçek kendisi olabilmesi, kendisiyle yüzleşmesi ve kendini bilmesi gerçekten cesaret gerektiren bir şey ve hiç kolay olmayan bir şey. Okurken bolca düşündüm ve yazarın değindiği gibi olmak cesareti göstermek yerine bir kaçışa kendimiz kaptırdığımızı fark ettim, zor olanla, içimizdeki karanlık kuyu ile yüzleşmek yerine kaçıyor ve düşüncelerimizin sesini susturmaya çalışıyoruz, en azından kendi adıma zaman zaman bu kaçışa başvurduğumu fark ettim ve kaçışa dur deyip, olmak cesaretini göstermeye karar verdim ve deniyorum.

  Olmak Cesareti benim çok beğendiğim ve sindire sindire okumaya çalıştığım bir kitap oldu, anlatmak istedikleriyle, değindiği noktalarla gerçekten çok iyi bir kitap. Herkesin kitapta anlatılması gereken şeylere kulak vermesi gerektiğini düşünüyorum, modern zamanın yalnızlığına sıkışıp kalmış insanlığın kaybettiği değerleri vurgulayan Kemal Sayar'a kulak vermemiz gerek.

  Kemal Sayar'ın Olmak Cesareti ile ilgili röportajına buradan ulaşabilirsiniz. Çok güzel bir röportaj olmuş. :)

  İyi Okumalar. :)

Alıntılar

  Aşk umut eder. 
Umutlu insan kökü ve kanatları olan insandır, buhranların içinden çıkmanın ve sorunları çözmenin bir yolunu bulur. Hayatlarımız boyunca kök ve kanatlarımızı arar, bazen bulur, bazen de kaybederiz. Tuhaf ama, kanatlanacak cesareti bulanlar aynı zamanda bir kökü olanlardır. 
Büyüdükçe yalnızlaşırız.
Milletçe, "olmak" cesaretini göstermemiz gerekiyor. Korkak davranmaya hakkımız yok. Avrupa'da totalitarizmi tırmandıran, Hitler ya da Mussolini'nin iktidarı ele geçirmesi değildi, boşluk içinde çırpınan toplumların bu kaygıyla baş etmek yerine kolektif nevroza sığınmaları, teslim olmalarıydı.

Puanım


8 yorum:

 1. Anlatımı okuyupta kitabı merak etmemek elde değil. Çok güzel anlatmışsın, güzel paylaşımın için teşekkürler. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, gerçekten güzel bir kitap. Umarım okur beğenirsin. :)

   Sil
 2. vavv ne güzel anlatılmış kitap çok merak ettim doğrusu 😌

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, okursanız hak verirsiniz bana muhtemelen. :))

   Sil
 3. Ne kadar güzel bir blog :) Hatice Hanımın blogundan geldim takibe aldım banada beklerim :* Kitap yorumların çok güzelmiş ..Sevgiler ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, beğenmenize sevindim. Uğruyorum hemen. :)

   Sil
 4. Insanın kendisi gibi olması zordur gerçekten. Etrafımızda birbirine özenen, kendi hayatından çok başkalarının hayatını yaşamaya çalışan bir çok kişi var. Bu insanlar aslında kendine güvenmeyen, cesaretsiz insanlar. Kitap konu bakımından gercekten önemli bir noktaya değiniyor bence. Okumakta fayda var ☺ Sevgiler..

  www.mrsgoksin.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, kesinlikle öyle, çoğu kişide kendi olmaya yetecek kadar cesaret yok maalesef.
   Bence, mutlaka okunması gereken kitaplardan. :)

   Sil