19 Haziran 2016 Pazar

Çağrı (Endgame #1) - J. Frey & N. J. Shelton | Kitap Yorumu

Orijinal Adı: Endgame: The Calling
Seri: Endgame #1
Sonraki Kitap: Gök Anahtarı
Yayınevi: Pena Yayınları
Sayfa Sayısı: 552
Baskı Yılı: 2014
Goodreads Puanı: 3.78  (9,639 Oy)

Arka Kapak Yazısı

Dünya. Şimdi. Bugün. Yarın. Endgame gerçek ve endgame başladı. Gelecek belirsiz. Her şey olacağına varacak.

On iki Oyuncu. Bedenen gençler ama kadim bir geçmişten geliyorlar. Binlerce yıl önce yaratıldılar ve seçildiler. O günden beri hazırlanıyorlar. Doğaüstü değiller. Ne uçabilir ne de kurşunu altına çevirebilirler. Ölüm geldiğinde onların da yapacak bir şeyleri yok. Onlar için de, hepimiz için de. Onlar Dünya'nın mirasçıları ve Büyük Kurtuluş Bulmacası'nı çözmeliler. Biri yapmalı yoksa hepimiz yok oluruz.

Kitabı oku. İpuçlarını bul. Bulmacayı çöz. Kazanan sadece bir kişi olacak. Endgame gerçek. Endgame başladı. .

On iki bin yıl önce geldiler. İnsanlığı yaratıp kurallar koydular. Altına ihtiyaçları vardı ve onlar için ilk medeniyetleri inşa ettiler. İstedikleri şeyi aldıklarında gittiler. Fakat gitmeden önce, bir gün tekrar geri geleceklerini, o gün bir oyun oynanacağını söylediler. Bu oyun geleceğimizi belirleyecekti. Bu Endgame.

On binlerce yıl soylar gizli kaldı. İnsanlığın ilk on iki soyu. Her soyun hazırlanması gereken bir oyuncusu var. Kuşaktan kuşağa eğitildiler. Silah, diller, tarih, taktik, kılık değiştirme, suikast üzerinde uzmanlaştılar. Oyuncular birlikteyken her şeydi: güçlü, nazik, acımasız, sadık, zeki, aptal, çirkin, arzulu, adi, dönek, güzel, hesapçı, tembel, hayat dolu, zayıf. İyi ve kötüler. Hepimiz gibi. Bu Endgame.

Oyun başladığında oyuncular üç anahtarı bulmalı. Bu anahtarlar dünyanın bir yerinde saklı. Anahtarı ilk bulan oyunu kazanır. Endgame: Çağrı birinci anahtarla ilgili. Çağrı aynı zamanda bir bulmaca. Bulmacayı ilk çözen 500.000 $ değerinde altınla ödüllendirilecek.

Oyna. Hayatta kal. Bulmacayı çöz. Tüm dünya. Endgame başladı.

Yorum

  12 Oyuncu'nun ölümcül bir oyunda ırklarını korumak için hayatları pahasına mücadelesine hazır mısınız? O zaman Endgame'e hoşgeldiniz. :)

  Kitap on iki kişinin hayatı ve ırkı için olan ölümcül, tehlikeli ve bulmacalarla dolu mücadelesini anlatıyor. Oyuncular 13-20 yaşlar arasında ve oynamak için eğitilmiş özel kişiler. Ve bu 12 kişi hayatta kalabilmek ve kazanabilmek için dünyanın anahtarlarının peşine düşüyor, ölümcül kovalamaca başlıyor.


  Arka kapak olsun tanıtımlar olsun kitapla ilgili oldukça gizemli ve bol bulmacalı bir atmosfer meydana getirilmiş, insanda beklenti meydana getiriyor bu, baştan söylemeliyim ki o kadar büyük gizemler yok kitapta, hayal kırıklığına uğramayın. Yoğun olmasa da gizem havası hakim, aksiyon ve bol koşturmacalı havası da işin içine girince kitap hızlı okunan ve merak uyandıran bir roman haline geliyor.


  Kitapta 12 Oyuncu var ve bunların arasındaki büyük mücadeleyi okuyoruz. Her oyuncunun güçlü ve zayıf yönleri var, hepsi birbiri ile rakip. Oyuncular genel olarak iyi  kurgulanmış karakterlerdi, okuması zevkli idi, hepsinin iyi ve kötü yönleri var, kimin kazanacağı ise belli değil. Ben hiçbir oyuncunun tarafını tutmuyorum, bazılarını hiç sevmesem de kazanmasını istediğim bir oyuncu olmadı. Kitapta her oyuncunun sembolleri var, daha doğrusu ırklarının.


  Kitabın içerisinde bir çok görsel var ve ben bunların büyük çoğunluğunun amacını anlamadım. :D Sanırım kitabın bulmacasıyla uğraşmadığım için, evet meşhur büyük ödüllü bulmaca. Ben sadece eğlenmek ve zaman geçirmek için okuduğumdan dolayı bulmaca ilgimi çekmedi ve uğraşmadım, ileride çözebilirim çünkü bulmacaları severim. Bulmacanın ödülünü de İtalya'dan bir okur kazanmış, diğer iki kitapta da ödül varmış belki birini kazanırım, belli mi olur. :P

  Genel olarak güzel bir kitap olsa da bazı basit noktalar vardı, oyuncuların güçleri, bazı yetenekleri ve o kadar kargaşaya sebep olmalarına rağmen çok rahat dünyada dolaşıp diğer yerlerini de altını üstüne getirebilmeleri. Belki sebebi kitapta bir ara belirtilen Gök İnsanları'nın minik dokunuşudur, kim bilir. Yine de oyuncuların başına hiç dert açılmaması olağanüstüydü. Gizem ve maceranın harmanlandığı kitaplar arasında çok sağlam bir yeri olmasa da zaman geçirmek için rahatlıkla tercih edebileceğiniz kitaplardan. Gök Anahtarı'nı almamıştım, ama elimde olsa hemen başlardım. :D Türüne göre iyi sayılabilecek, rahat okunuşlu bir kitap, benim gibi beklentiniz olmadan başlarsanız seversiniz muhtemelen. İyi Okumalar. :)

Alıntılar

Bir şey varsa öyle ya da böyle bilmek isterim. Belirsizlikten nefret ederim. Belirsizlikleri hızla eleyip hayatımdan çıkarırım. 
Göz önünde saklan. En iyi yol budur. Hep göz önünde saklan.  
Hayat bir lütuf, diye geçirdi içinden Kala. Ölüm de bir lütuf. 
Kim olacağımızı ve ne yapabileceğimizi seçme şansına sahip olduğumuzu söylerdin. Ama yanılıyordun. Seçme şansın yok. Hiç olmadı. Sen bunu yapmak için doğdun, kaderinde bu vardı, bunu yapmak zorundaydın.

Puanım2 yorum:

  1. Cok cok ilginc. Hic boyle bir kitap okumadm.harika anlatmissin.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederim. :) okuduğum bazı kitaplara benzese de kendine özgü ilginç yönleri vardı kitabın.

      Sil