9 Haziran 2016 Perşembe

Bay Mercedes (Bill Hodges Üçlemesi #1) - Stephen King | Kitap Yorumu

stephen king
Orijinal Adı: Mr. Mercedes
Seri: Bill Hodges Trilogy #1
Sonraki Kitap: Kim Bulduysa Onundur
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 432
Baskı Yılı: 2014
Goodreads Puanı: 3.88  (102,980 Oy)

Arka Kapak Yazısı

Bakalım bu oyunda kim av, kim avcı olacak?

BILL HODGES: emekli polis

BRADY HARTSFIELD:Bill Hodges'un asla çözemediği cinayetlerin faili.

Şimdi bir kez daha büyük bir oyunda karşı karşıyalar. Dünyanın en çok satan yazarı Stephen King'den zamana karşı yarışan yüksek gerilimli bir roman.

Yorum

  Herkese merhaba! Genellikle korku-gerilim türünde yazan Stephen King'den bir polisiye ile buradayım. Yazarın genelde yazdığı türden çok farklı olan Bay Mercedes ilk çıktığı sıra ilgimi çekmişti ve merak ediyordum. En sonunda kitabı geçenlerde aldım ve başladım. :)  Başlayana kadar her şey normal ve güzeldi, sonrasını çok anlamadım. :D Kitaba başladım ve tıkandım, gerçekten kitabı okuyamadım, özellikle de ilk günler çok az bir sayfa okuyor ve uykum gelince uyuyordum, sıkıldım galiba çok. Sonra dün artık bitirmeliyim diyerek kitabın büyük bölümünü okudum. Yaklaşık 7-8 günde okudum ve düne kadar hep azıcık azıcık ilerledim.

  Kitap şimdiki zamanda anlatılıyor ve ana iki karakterin gözünden anlatılıyor daha çok. Ana karakterlerimiz Bill Hodges ve Brady Hartsfield. Bill Hodges bir çk polisiye kitapta karşılaşacağınız karakterlerden, emekli ve çok başarılı bir dedektif ve emeklilik ona iyi gelmemiş, o sahaların adamı. Brady Hartsfield ise acımasız, zeki ve emekli dedektifin düşmanı. Bay Mercedes bu iki ana karakter arasındaki kovalamacayı konu alıyor ve kitapla birlikte olaylar da başlıyor.

Okurken burası çok ilgimi çekmişti :D 


  Kitabı okurken kitapla ilgili en net düşüncem klişelerle dolu olmasıydı, sevip sevmediğime bir türlü karar veremiyordum ancak klişeler konusunda olukça netti düşüncem. Her polisiye romanda illa ki türüne ait klişelere rastlarsınız ancak Bay Mercedes sanki bu klişelerin toplamından oluşmuş bir kitaptı. Karakterler, olaylar, kurgu.. hepsi fazla tanıdık fazla sıradandı ne yazık ki.

  Kitabın ilk yarısını oldukça zorlanarak okusam da ikinci yarısı daha hareketli olduğu için daha hızlı bitirdim (tabii bitirmek için de kendimi zorladım çünkü kitap okuyamaz olmuştum). Kitaba daha ılımlı yaklaşmamı sağlayan ikinci yarısı oldu,  ikinci yarıdaki aksiyon ve olayların çözülmesi kitabı daha güzel hale getirmişti. Genel olarak bakacak olursak King'e ve polisiye türüne göre oldukça basit bir polisiye olmuştu. Bazı yerler de King kendini hissettirse de genel olarak kitabı çok sevmedim ve hayal kırıklığı oldu benim için biraz. Seriye devam etme isteğimse yok denecek kadar az, özellikle de okunacak çok daha güzel kitaplar beni beklerken. :)

  Stephen King severler yada polisiye tutkunları için pek tatmin edici bir kitap olacağını düşünmesem de karar sizin tabii. :) Kitapla ilgili görüş, soru veya herhangi söyleyecek bir şeyiniz varsa yorum bırakabilirsiniz. :) İyi Okumalar. :)

Alıntılar

"Az önce sana bir iyilik ettim. Bugün güneş batmadan sende birine iyilik ederek borcunu öde, tamam mı?"
Ne dediklerini bilirsiniz: Savaş ne kadar zorluysa zafer o kadar tatmin edicidir. 
Birinden hoşlanmadığınız zaman ona inanmamak veya söylediklerini görmezden gelmek çok kolaydır. 
Shakespeare ne demiş: Sahip olduklarını nadiren, eksikliklerini her zaman düşün. 
Düşüncelerini toparlamaya çalışsa da kafasındaki uğultuları dindiremiyor. Sanki beşinci dereceden, katrina gibi bir fırtını kopuyor kafasının içinde, düşünceler savrulup duruyor.

İnsanlar göründüklerinden fazlasıdır.

Puanım

Puan konusunda kalbim buruk, daha yüksek verebilmeyi isterdim. :(

4 yorum:

 1. Merhabalar,
  Stephen King'in hastasıyımdır. Görünce okumadan yapamadım. Ama okudum ki tam tatmin edici bir kitap olmamış. Bu aralar gerçi pek kitap okumaya fırsatım olmuyor. Fırsat bulursam okuyabilirim.
  Yorumuna sağlık. Sevgilerle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Stephen King'i bende çok severim yalnız bu kitap onun seviyesinin altındaydı bence. Okuduğuma pişman değilim sadece beklentimin altında, umarım siz seversiniz. :)

   Sil
  2. Henüz yeni başladım ve gayet iyi gidiyor gibi.
   Benim beklentilerimi şimdilik veriyor gibi. :)

   Sil
  3. Umarım beklentinizin karşılığını alırsınız, yorumunuzu merakla bekliyorum. :)

   Sil